Podnětem výstavy UROBOROS POLYSTYREN, která poprvé proběhla vloni v pražské Galerii Makrác, je spolupráce vědců Ústavu makromolekulární chemie Akedemie veěd ČR a umělce Jana Mladovského.

Výsledkem je insta- lace zaměřená na jeden z nejběžnějších polymerů, polystyren. Tato makro- molekulární látka byla zvolena coby materiál k realizaci instalace pro svojí termoplastickou vlastnost smršťovat se a schopnost miniaturizovat obraz vykreslený na svém povrchu, v tomto případě grafické znázornění své vlastní molekuly. Zároveň je polystyren, zrovna jako mnohé další plasty, zajímavé a kontroversní téma, zvlášte? z ekologického hlediska globalizovaného světa. Dr. Zbyněk Pientka z Ústavu makromolekulární chemie Akedemie věd ČR ve své přednášce přiblíží divákům svůj výzkum a odpoví na případné otázky tykající se plastů, včetně jejich vlivu na životní prostředí.

 

  Prostřednictvím workshopu mají diváci možnost účastnit se výstavy a přispět do instalace originálními návrhy barevných kreseb molekuly (nebo jiných svých představ) polystyrenu, na čiré folie tohoto materiálu v rozměru 13 x 10 cm, které budou posléze zahřátím nad 100° C smrštěny o 70%.

Tloušťka folie se tím zároveň zvětší až pětkrát a barevný obraz zminiaturizuje a zafixuje do jejího povrchu. Vzniknou tak krystalicky průzračné objekty s filigránskou kresbou symbolu svého složení. Každý účastník má příležitost vytvořit s použitím své fantazie unikátní magický objekt nesoucí vyobrazení vlastní podstaty na svém povrchu, obrazně řečeno tzv. Uroboros (serpent zakousnutý do svého ocasu) představující cyklickou existenci věcí tradičně se pojící s alchymií a hermetismem.   Instalace průzrac?ných miniatur, zavěšených a vánkem se pohybujících podle vysuté lávky vysoko pod klenbou lodi kostela, využívá ideálních světelných podmínek které se zde nachází díky prostorové souhře okenních průniků do světle šedých ploch a stavebních prvků barokního interiéru. Video displej, zobrazující do nekonec?na se opakující proces tvorby průzračných destiček vědci, je zavěšen z vysuté lávky. Analogicky tak koresponduje s miniaturami zavěšenými nahoře. Divák je tím vyzíván k výstupu do lodi kostela, kde se mu naskýtá příležitost přes lávku se projit a shlédnout krystalické miniatury třpytící se po celé její délce.   
Překladač

Aktuální fotokurzy a rekvalifikace

Rekvalifikace

Rekvalifikace "Fotoreportér" + 2 dny v Itálii

Pouze 2 osoby v kurzu

Cena: Cena včetně ubytování a dopravy autobusem.
Termín: 17.7.18

Více informací

SANCO, spol. s.r.o., 
Poradenská a konzultační společnost založena roku 1993.

IČ: 47550929, 
DIČ:CZ 47550929
U Pily 944, 27351 Unhošť
Tel:/fax: 00420312698435
Mobil:00420602365700

Poradenská činnost : 
www.marketingrescue.cz,
sanco(zavináč)marketingrescue.cz

Akreditace MŠMT ČR
www.fotokurzyrekvalifikace.cz
info(zavináč)fotokurzyrekvalifikace.cz

 Partneři

ADK
Svaz českých fotografů
FITES
Fotosféra
JOOBLE
Wellnessbook.eu
Photostudio
Bonsai-dnes.cz/
Časopis FotoVideo
Eizo
Who works in F1