Jak fotografovat abychom zbytečně netrávili čas u počítače.......1.kapitola.

Na facebooku probíhají různé diskuze a pomoci o rady/porady, které jsou sice pro tuto skupinu jakýmsi vyjádřením svých subjektivních zkušeností, ale nejsou až tak pravdivé, neboť nikdy nikdo neřekne 100% pravdu, aby neprozradil své know-how, spíše pozve na kurz a i ten je často jenom vybíráním peněz ......je velmi složité nikoho nenaštvat a přitom i filmy, fotografické školy, neříkají úplně všechno.  Fotografická škola v Unhošti , která vznikla ještě v dobách před rokem 1989 v osobě Miroslav Sanytráka šla a jde cestou osobního koučinku za málo peněz, v mnoha hodinách praxe a ........

Jak jsem už někde napsal, pan profesor Šmok prý říkal že kompozici učí každý a nikdo ji neumí. Tahle věta je hluboká tím, že kompozice je sice skládání dílů v celek ale ...to ale znamená, že každý člověk, mluvme o fotografovi, má úhel pohledu jiný a proto , když stojí třeba 10 fotografů na jednom místě a fotografuje krajinu, akt, portrét....jeden jediný udělá fotografii, která bude č.1. Proč, protože on se chová jinak, než ti ostatní!!!

Proč soutěže vyhraje "obyčejná fotografie" na první pohled a často si diváci řeknou : "TO bych nafotografoval taky", ale ....ono TO tak jednoduché není. 

1) Je třeba TO především vidět a TO vidění je podstatou věci!
2) Jakou technikou TO vyfotografujete je skoro jedno, samozřejmě mobil-fotografie bude jiná než fotografie z fotoaparátu a fotoaparátu s velkým čipem 24x36 ekvivalent.....
3) Důležitou součásti je úhel záběru, fotografové opravdu často nevědí jaký je rozdíl mezi úhlem pohledu a úhlem záběru. 

Součásti kompozice je mnoho faktorů, kterým říkám soubor několika spojitých nádob, které se propojují, doplňují a musí být v naprosté souhře!!

Jedním ze základů je "řezání" v hledáčku. Dnes se všichni snaží být super fotografy, fotografujícími i na  automatiku a potom tráví mnoho času u PC , kdy využívají soubory programů na úpravu fotografií. Dnes, když nenabízíte  upravenou fotografii nejste fotograf, či je to velmi podezřelé. Když nemáte na krku "velký fotoaparát" okolí Vás má za amatéra. To je ale doslova blbá filozofie! 

"Řezání" v hledáčku znamená opravdu vyplnit prostor "obrázku" fotografie co nejvíce, tedy zbytečně nemít kolem balast, který může fotografii velmi negativně ovlivnit. Jenom v málo případech je to jinak. Každopádně opět je tu další ale.....nezapomínat, že je třeba si nechat zhruba 10 -15% kolem záběru, které "ořízne" minilab, tisk na tiskárně automaticky. Když se na svět budete dívat takto, pochopíte a naučíte se více využívat kompozici v tom správném slova smyslu a nebudete ztrácet čas různými ořezy u počítače. 

Ilustrativní obrázek je : původní fotografie fotografovaná běžným způsobem a níže uvedená fotografie "řezaná" v hledáčku.

2

Níže uvedená fotografie-tohle udělá ořez tiskárny či minilabu, prostě sebere další kus. 

555

Uvádím zde ilustrační obrázky, neměl jsem nic lepšího po ruce. 




Překladač

Aktuální fotokurzy a rekvalifikace

Rekvalifikace

Rekvalifikace "Fotoreportér" + 2 dny v Itálii

Pouze 2 osoby v kurzu

Cena: Cena včetně ubytování a dopravy autobusem.
Termín: 17.7.18

Více informací
Asistentka-sekretářka.

Asistentka-sekretářka.

Kombinované dálkové studium a osobním koučinkem.

Cena: 12.000,-Kč
Termín: 1.1.70

Více informací

SANCO, spol. s.r.o., 
Poradenská a konzultační společnost založena roku 1993.

IČ: 47550929, 
DIČ:CZ 47550929
U Pily 944, 27351 Unhošť
Mobil:00420 602 365 700

Poradenská činnost : 
www.miroslavsanytrak.cz
mirek(zavináč)miroslavsanytrak.cz

Akreditace MŠMT ČR
www.fotokurzyrekvalifikace.cz
info(zavináč)fotokurzyrekvalifikace.cz

 



Partneři

Eizo
Photostudio
JOOBLE
Svaz českých fotografů
Časopis FotoVideo
ADK
FITES
Bonsai-dnes.cz/
Wellnessbook.eu